En Yeniler
Yükleniyor...

Stresle Başa Çıkmanın En Etkili Yolları

Stresle Başa Çıkma yolları - Stresle Başa Çıkma Yöntemleri
stresle başa çıkmaZihinsel Düzenleme : Olumsuz olaylar karsısında duygusal ve davranışsal tepkiler vermemize neden olan akılcı olmayan düşünceleriniz varsa değiştirmek olumlu bir başa çıkma yolu olacaktır. 

Fiziksel Egzersiz Yapma : Düzenli spor ve egzersiz kas gerginliğini azaltır ve kisinin kendini iyi hissetmesini sağlar. 

Sosyal Destek Alma : Aile, arkadaşlar, sosyal gruplar gibi sosyal destek sistemleri stres veren olaylarla basa çıkmada yardımcı olabilirler. 

Tatile Çıkma : Hafta sonu tatilleri ya da uzun bir tatil, eğlenceli seyahatler, vücudumuzun dinlenmesine yardımcı olur. Olumlu düşünmeyi , zihinsel düzenlemeyi kolaylaştırır. 

Hobiler Geliştirme : İlgi alanlarınıza uygun, enerjinizi aktarabileceğiniz aktiviteler bulmak stresin etkilerini azaltacaktır. 

Kendini Geliştirme : Yasamını kolaylaştıracak yeni beceriler geliştirmek etkili bir yoldur. 

Zamanı Etkili Kullanma : Bölünmeler, ertelemeler, bitmeyen isler, eve is götürme, sosyal etkinliklere zaman ayıramama gibi nedenlerle stres yaşıyorsanız zaman yönetimi ile ilgili beceri geliştirmek etkilidir. 

Etkili İletişim Dili Kullanma : İletişim becerileri kazanmak ve var olanları geliştirmek iletişim çatışmalarını önlemeyi sağlayacağından stresi önlemede etkilidir. 

Sağlıklı Beslenme : Öğün atlamamak ya da stres arttırıcı gıdalardan uzak durmak etkili olabilir. Tütün, alkol ve kafeini azaltmak fiziksel sağlık açısından iyi olacağı gibi stres azaltıcı etkisi de olacaktır. 

Uzman Yardımı alma : Uzman yardımı almak, strese neden olan problemlerimizin farkına varmanıza ve çözümüne yönelik stratejiler belirlemenizde etkili olacaktır. 


Tüm bu bilgiler doğrultusunda kendinizde fiziksel, duygusal, zihinsel ya da davranıssal belirtilerin hepsini ya da bir kısmını yaşadığınızı düsünüyorsanız, şimdiye kadar çoğunlukla olumsuz basa çıkma yollarını kullandığınız görüşündeyseniz, vücudunuzu daha fazla gerilim altına sokmadan Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezine başvurabilirsiniz.Stresle Mücadele Yöntemleri - Stresle Mücadele Yolları 1. Bazı durumların stres yaratacağı önceden bilinmeli ve bu durum kabul edilmeli. 


2. Spor yapılmalı, beslenmeye dikkat edilmeli, çok fazla kafein ve alkol tüketiminden uzak durulmalı. 


3. İş stresinden kaçınmak için önemli işler listesi yapmak uygun olabilir. Böylelikle, yapılması 
gereken acil işler ön sıraya konur ve geri kalan işlerin ise yetiştiği kadarı yapılır. 


stresle başa çıkma yöntemleri
4. Yapılmaktan hoşlanılmayan aktivitelerde başka alternatifler düşünülmelidir. Örneğin; market alışverişi yapmayı sevmeyen ve bu esnada strese giren bir kişi, bu işi başka bir kişinin yapmasını isteyebilir ya da internet yoluyla market alışverişi yapmayı tercih edebilir. 


5. Ev anahtarını sürekli unutan bir kişi bu durumdan dolayı sürekli stres yaşıyorsa, yedek anahtar yaptırarak, kullandığı her eşyada birer tane bulunmasını sağlayabilir. 


6. Mükemmeliyetçilik huyundan vazgeçilmelidir. 


7. Trafikte strese girenler yola çıkarken trafiğin olduğu fikrine alışmalıdır. Yoğun trafikte stres yaşayan kişiler; araç kullanmayıp toplu taşıma araçlarını tercih edebilirler ya da mesafe uzasa da daha sakin yollardan gitmeyi seçebilirler ve araçta müzik dinleyebilirler. 


8. Gün içinde bekleme sürelerinde cüzdan, çanta, evrak düzenlemek, çok uzun süredir görüşemeyip aramaya fırsat bulunamayan kişilerle telefonla görüşmek gibi daha önce ertelenen işler yapılabilir. 


9. Eve misafir geldiği zaman en iyi şekilde ağırlamak için stres yapmak yerine, beraber geçirilen zamanın daha sağlıklı ve kaliteli geçmesine özen gösterilmelidir. 


10. Karşılıklı ilişkilerde stresten uzak durmak için kişiler birbirlerini dinlemelidir. 


11. Stres karşısında mizah kullanılmalı yani sorunlar karşısında gülüp geçilebilmelidir. 12. Kişi kendi kendini deşarj ettiği bir zaman dilimi ayarlayıp, hobi edinebilir.

0 yorum:

Yorum Gönder